poniedziałek, 21 listopada 2011

Platforma Google: Prizes.org - Zarabianie przez Wymyślanie.


Ważne: Google na początku 2013 roku zamknęło witrynę Prizes.org.
Strasznie to dla mnie dziwne, bo pomysł wydawał się świetny.
Były jednak trudności których nie udało się przełamać, bo według mnie trochę źle do tego się zabrano.
No cóż, na razie zostawię artykuł, jako dowód potknięcia wyszukiwarkowego potentata.
Jeśli chcesz wiedzieć czym był Prizes.org zapraszam do lektury. Jeśli chciałbyś uruchomić podobny serwis w Polsce, może przydadzą ci się te informacje.


Dla tych którym marzy się praca w domu lub zarabianie przez internet pojawiła się ku temu nowa okazja. Mam tu na myśli powoli zyskującą na popularności platformę potentata Google: Prizes.org. Google wykorzystując innowacyjny, perspektywiczny model biznesowy spopularyzowany przez 99designes (platforma opisana na blogu) stworzyło alternatywny, konkurencyjny serwis dla wspomnianego.

W artykule:
  • Krótki opis Prizes.org.
  • Czego dotyczą konkursy (zlecenia) na Prizes.org i ile można na nich zarobić.
  • Dla kogo jest Prizes.org i co trzeba umieć żeby tam działać.
  • Użytkownicy czyli twoja konkurencja - Talent Score.
  • Kupon bonusowy 110$ za weryfikację konta.
  • Prizes.org vs 99designs - gdzie działać i nie tylko.
  • Druga strona medalu - poczuj się jak szef, utwórz swój konkurs na Prizes.org.
  • Przypowieść o Reklamach Googla ;)
***********************

Krótki opis Prizes.org

Prizes.org to internetowa platforma pośrednicząca, należąca do Google. Działa identycznie jak 99designs (można o tym przeczytać na blogu), czyli pośredniczy w organizowaniu konkursów, bardziej trafne wydaje się określenie przekazywaniu zleceń w których mogą brać udział zarejestrowani użytkownicy. Więcej o systemie i rodzaju konkursów przeczytasz w artykule dedykowanym 99designs. Na Prizes.org działa to identycznie, więc nie będę się powtarzał. Jest tylko jedna mała różnica, na Prizes.org wszystkie konkursy są spłacane (o co chodzi domyślisz się jak przeczytasz artykuł o 99designs). W odróżnieniu od 99designes na Priezes.org konkursy nie dotyczą jedynie projektowania grafiki (chociaż są też takie). Platforma znajduje się obecnie w fazie startu, tak więc ilość konkursów nie powala, chociaż nie jest ich też mało. Działa wyłącznie po angielsku. Zmiany na niej zachodzą dość dynamicznie, więc niektóre informacje, których udzielę, mogą okazać się nie aktualne. Graficznie ma bardzo nowoczesną, przejrzystą formę. Każdy łatwo odnajdzie się na stronie.

Czego dotyczą konkursy (zlecenia) na Prizes.org i ile można na nich zarobić.

No właśnie to podstawowa różnica między 99designs oraz Prizes.org. Ta druga strona nie ogranicza się wyłącznie do grafiki. Na stronie teoretycznie jest wiele różnorakich kategorii konkursów ale w praktyce (obecnie) pojawiają się zlecenia jedynie w czterech kategoriach. Nie wykluczone, że w przyszłości wszystkie kategorie staną się aktywne.

Obecnie zlecenia na Prizes.org dostępne są głównie w kategoriach takich jak:

Art, Media & Design to kategoria, nazwijmy to wspólna z 99designs. Ogólnie projektowanie wszelkiego rodzaju grafiki. Głównie loga ale także okładki, koszulki. Zleceń w tej kategorii jest sporo, chociaż o konkurowaniu w tym względzie z 99designs obecnie nie może być mowy. 99designs to rozpędzona maszyna do projektowania, Prizes.org dopiero się popularyzuje. Wynagrodzenie za wygranie takiego konkursu to średnio między 100 a 200 dolarów. Zdarzają się mniej płatne, jednak szybko znikną, ponieważ wprowadzono profilowanie wysokości nagród w zależności od kategorii. Nagrodę minimalną za jaką można utworzyć konkurs w danej kategorii. W tej to akurat minimalna kwota to 100 dolarów.

Names & Slogans nazwa tej kategorii idealnie oddaje jej zawartość. Tu ogłaszane są konkursy na różnego typu nazwy. Począwszy od imion dla kotów, psów poprzez ksywki, nicki użytkowników po nazwy, slogany dla stron internetowych, sklepów czy innego rodzaju działalności biznesowej. Ta kategoria jest najpopularniejsza na Prizes.org, jest w niej najwięcej zleceń. Minimalna nagroda w tej kategorii wynosi 25 dolarów, sugerowana 100. Tu przeważająca część konkursów nagradzana jest za tę minimalną stawkę. Zdarzają się jednak zlecenia nawet za 500 dolarów. Przewiduję, że jeśli strona zyska większą popularność średnia wysokość nagród wzrośnie. Co już zaczyna się dziać.

Writing & Editing to obecnie najmniej popularna kategoria w której są jakieś zlecenia. Zleceń jest bardzo mało a dotyczą pisania artykułów na określony temat na strony fora itd. Minimalna nagroda wynosi tutaj 5 dolarów. Średnia nagroda to obecnie około 25 dolarów.

Na Prizes.org przewidziane są jeszcze następujące kategorie w których obecnie nie ma zleceń: Parenting, Business Ideas, General Knowledge, Programming, Travel, Promotions & Offers, Religion & Philosophy, Sports, Health & Fitness. Moim skromnym zdaniem brakuje np kategorii Muzyka ale z czasem zostanie pewnie dodana. Żeby utworzyć konkurs, zlecenie w tych kategoriach trzeba zaoferować minimum 5 dolarów. Zalecana wysokość wynagrodzenia nie jest określona.

Jest jeszcze jedna popularna kategoria konkursów na Prizes.org to konkursy Just For Fun czyli tylko dla zabawy. W tych konkursach nie jest przewidziana żadna nagroda. W tej zakładce można znaleźć najdziwniejsze zlecenia. To raczej taka zabawa dla społeczności Prizes.org. Chociaż jeśli ma się coś do wymyślenia i brak środków to można spróbować to tu wrzucić.Ostatnio utworzyłem zlecenie w tej kategorii. O dziwo zostało ono upgrade-owane przez platformę kwotą 50$ (została dodana nagroda na którą nie musiałem wykładać pieniędzy) z racji na rzekomą popularność. Konkurs śledziła 1 osoba :). To było, wydaje mi się działanie marketingowe, ze względu na małą ilość zleceń ogólnie na platformie. Moje zlecenie akurat nadawało się na tego typu działanie.

Dla kogo jest Prizes.org i co trzeba umieć żeby tam działać.

Otóż wielką zaletą tej strony może być to, że może tam działać praktycznie każdy. Każdy ma przecież jakieś mocne strony, jak nie pisanie, to może projektowanie stron www, grafiki czy wymyślanie haseł reklamowych, sloganów. Ważne żeby być choć trochę kreatywnym. Jedyną umiejętnością która jest nam niezbędna to podstawowa znajomość języka angielskiego. Chociaż cała strona i cała komunikacja na niej jest prowadzona po angielsku to piszę podstawowa ze względu na jedną sprawę. Sam właśnie w tym stopniu znam ten język a udało mi się tam założyć kilka konkursów, brać udział w kilku a wszystko z pomocą magicznego Google Translatora ;) Może nie była ta bezbłędna komunikacja ale jakoś nikt nie narzekał. Wiadomo, że osoby które znają dobrze ten język będą się mogły swobodniej posłużyć platformą, jednak nie ma się co zrażać.

Użytkownicy czyli twoja konkurencja - Talent Score.

Ilu jest użytkowników na Prizes.org trudno określić. Na pewno mniej niż na 99designs. Są to ludzie z całego świata. Średnią ilość osób, propozycji biorących udział w konkursie też ciężko określić. Jest tu jeden klucz. Im mniejsza trudność warsztatowa (im mniej trzeba umieć) tym więcej wejść. Najwięcej propozycji pada oczywiście w tych konkursach na wymyślanie wszelkiego rodzaju nazw. Nazwę wymyślić może każdy. W tych lepiej płatnych zleceniach tego typu jest nawet po 1000 propozycji dla zleceniodawcy. Średnia to gdzieś 400. W zleceniach graficznych jest znacznie mniejsza konkurencja tu będziemy mieć około 50 konkurencyjnych projektów do pokonania.

Na Prizes.org funkcjonuje punktowy system oceniania użytkowników tzw. Talent Score. Za tworzenie konkursów, udział w nich, wygrywanie przyznawane są odpowiednie ilości punktów. Na podstawie ilości zdobytych punktów tworzony jest ranking użytkowników. Przy każdym profilu użytkownika widoczna jest ilość punktów które zdobył. Łatwo w ten sposób ocenić aktywność danej osoby, teoretycznie talent (chociaż moim zdaniem nie działa to do końca tak jak powinno).

Kupon bonusowy 110$ za weryfikację konta.

Jeśli zarejestrujemy się na Prizes.org i zweryfikujemy swoje konto - najpierw weryfikacja email, później telefonu (dostajemy sms z kilku cyfrowym kodem) - otrzymujemy specjalny kupon w wysokość 110$. Nie są to pieniądze które możemy wypłacić. Pieniędzy tych możemy użyć do stworzenia własnego konkursu. I tu też jest haczyk. Nie całej tej kwoty możemy użyć swobodnie. Działa to tak, że za skromną jej część rzeczywiście możemy utworzyć konkurs. Jeśli jednak chcemy wykorzystać kwotę około 100 dolarów to musimy przy tym wpłacić jakiś własne pieniądze. To 100 to będzie dopłata do np. 50 dolarów które sami wpłacimy. Nie jest to do końca uczciwe ale taki jest właśnie amerykański styl pozyskiwania nowych użytkowników. Ps: Tak jak pisałem wcześniej zmiany na platformie zachodzą obecnie bardzo dynamicznie dlatego reguły tej promocji mogły się już zmienić.

Prizes.org vs 99designs - gdzie działać i nie tylko.

I tu doszliśmy do dość skomplikowanej sprawy porównania tych obydwu platform. Trzeba tego dokonać na kilku płaszczyznach.

Jesteś grafikiem, którą stronę wybrać? Można na to spojrzeć dwojako. 99designs to większa konkurencja, konkurencyjne projekty na wyższym poziomie ale też wyższe nagrody, większy wybór zleceń, większy prestiż. Teoretycznie łatwiej będzie wygrać konkurs tego typu na Prizes.org. Chociaż zdarzają się tam ludzie projektujący na bardzo wysokim poziomie.

99designs to już uznana marka, rozkręcona maszyna jak na jej tle wypada Prizes.org? Obecnie, trzeba to obiektywnie przyznać, wypada dość skromnie, chociaż model biznesowy na którym działają obydwie strony jest bardzo ciekawy, innowatorski, perspektywiczny. Coś musi w tym być skoro zainteresowała się tym taka firma jak Google. Prizes.org jest na zupełnie innym poziomie rozwoju, to tak zwany wiek dziecięcy. Jeśli się jednak uda zyskać tej platformie popularność, przede wszystkim hojnych i prestiżowych zleceniodawców, w dłuższej perspektywie czasowej, jest moim zdaniem w stanie przerosnąć wyspecjalizowane 99designs. Zwłaszcza, że całe przedsięwzięcie firmuje wyszukiwarkowy potentat. Teraz platforma jest w decydującym momencie (nie ma za wielu konkursów, zleceń). Te które są nie są wymaganej jakości. Administracja serwisu działa jednak prężnie starając się udoskonalać platformę. Ostatnio zaryzykowano zmniejszeniem ilości konkursów przez wymuszenie zwiększenia wysokości nagród, co miało zachęcić użytkowników do zamieszczanie propozycji lepszej jakości. Czy to się udało zobaczymy.

Druga strona medalu - poczuj się jak szef, utwórz swój konkurs na Prizes.org.

No właśnie, każdy z nas kiedyś marzył żeby czymś zarządzać. Na Prizes.org masz taką szansę, szansę żeby poczuć się jak manager swojego własnego projektu. Świetna sprawa, polecam każdemu. Jak nie za pieniądze to w sekcji Just For Fan warto utworzyć swój konkurs. Na pewno potrzebujesz coś wymyślić - zleć to innym. Sprawdzisz przy tym swoje predyspozycje do kierowania ludźmi. Zdolność do ich motywowania, naprowadzania na rezultaty których oczekujesz. To fajny trening i weryfikacja twoich managerskich zdolności, na prawdę polecam.

Przypowieść o Reklamach Googla ;).

Na koniec tego przydługiego artykułu mała ciekawostka. Podobną platformę jak Prizes.org wymyśliłem niezależnie kilka lat temu. Miałem zamiar nawet realizować ten pomysł - wysłałem projekt do polskiego programu "Milion na Start" (został odrzucony ze względu na brak loga na formularzu zgłoszeniowym, lol). Szukając wtedy czy istnieje coś podobnego trafiłem na 99designs. Z braku tematów na bloga, opisałem ten mój pomysł ostatnio w artykule Projekt Quest. Po napisaniu artykułu magiczna maszyna Google podesłała mi reklamy dostosowane do treści, tak dowiedziałem się o Prizes.org ;).

Ps: Jeśli widzisz braki, błędy w treści, masz uwagi proszę podziel się nimi w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz